Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay, “Burundan nefes alamayan kişilerin kalp ön yükü cinsel eylem sırasında dramatik şekilde artıyor.”

horlama

BURUNDAN nefes alma problemi, toplumda her 40 kişiden birinde görülen bir sorun. Rahat nefes almayı engelleyen nedenlerin başında “deviasyon” (burunda kemik) ve burun eti büyüklüğü geliyor.

İş yaşamından cinsel performansa kadar pek çok yansıması olan bu sorun nedeniyle yemek yerken garip sesler çıkaran veya uykuda sorun yaşayan çok insan var. Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay, sorunun çözümünün cerrahi olduğunu ve sonucun hastaların yüzünü güldürdüğünü söylüyor.

AĞRI, KANAMA YOK

Uygulama, burun kemik çatısını kırmadan endoskopik cerrahi ile yapılıyor. 20 dakikada tamamlanan ameliyat sonrası, hastada ağrı, kanama, burunda şişme, morarma gibi etkiler görülmüyor. Tampon uygulamadıklarını söyleyen Op. Dr. Önay, hastaların ameliyattan 4 saat sonra ayağa kalktıklarını, 10 saat içinde de işlerini yapar duruma geldiklerini belirtiyor.

İYİ CİNSELLİK İÇİN

Burundan nefes alamayan kişilerin kalp ön yükü, uyku, spor aktivite ve cinsel eylem sırasında dramatik şekilde artıyor. Bu nedenle hasta kişilerin cinsel uyarıcı olarak bilinen ilaçları almaları, bir dirence karşı çalışan kalp ve akciğer fonksiyonları üzerinde zararlı etkiler gösteriyor. Oysa yapılacak basit bir operasyonla hem bu risk yok ediliyor, hem de kişiler hayatın renklerini gönüllerince yaşama imkânına sahip oluyor. Ameliyat sonrasında erkek hastaların sık sık cinsel yaşamlarındaki olumlu değişimleri dile getirdiklerine dikkat çeken Op. Dr. Önay, “Eşiyle uyurken, cinsellik yaşarken ve yemek yerken garip sesler çıkaran erkekler, burundan nefes almalarını sağlayan ameliyattan sonra 20’li yaşlarına geri dönmüş gibi oluyorlar” diye konuşuyor.

Yöntem kime uygulanıyor?

◊ Horlayanlara.
◊ Uyku apnesi bulunanlara.
◊ Uykuda huzursuzluk sendromu yaşayanlara.
◊ Günlük yaşamda aşırı yorgunluk ve uykusunu alamama hali olanlara.
◊ İş yaşamından sosyal ve cinsel yaşama kadar atalet gösterenlere.
◊ Efor sırasında çabuk yorulanlara.
◊ Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları ve kronik faranjiti bulunanlara.
◊ Genizden sürekli akıntıları olan ve tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları yaşayanlara.

Burundan nefes alamayan insanda neler oluyor?

Yeterli oksijen alamıyor.
Akciğer fonksiyon kapasitesinde yetersizlik bulunuyor.
Kronik horlama ve uyku apnesi problemi oluyor.
Uyanırken, düşünürken, yürürken, koşarken, cinsellikte ve uykuda verimsiz ve yetersiz kalıyor.
GAZETE HABERTÜRK / Ceyda Erenoğlu